1
2
previous arrow
next arrow

Zero Waste

Zero waste!

Dobrze znane hasło „ zero waste” – co to dokładnie jest?  Nowa moda? Jak żyć zero waste?

Zero Waste  ( z ang. „brak marnowania”) to nic innego jak ograniczanie się, wykorzystywania tego, co już mamy. To styl, który nakłania do życia w taki sposób, by produkować jak najmniejszą ilość odpadów, i maksymalnie wykorzystywać i odzyskiwać surowce.

Podczas zwykłego życia czyli chodząc do pracy, do szkoły, robiąc zakupy, gotując jedna osoba produkuje rocznie ok 332 kg śmieci. Oczywiście główną przyczyną jest nieodpowiednia segregacja śmieci, w konsekwencji zaledwie 25 % jest poddawana recyklingowi, a reszta zalega na wysypiskach lub są spalane. Najważniejszym celem zero waste – jest redukowanie produkcji dodatkowych śmieci

 Najważniejszą zmianą,  od której warto zacząć to,  jest nasze myślenie podczas zakupów „Czy ja naprawdę tego potrzebuję?. Kupujemy bardzo wiele niepotrzebnych rzeczy, które zalegają, , których nie używamy, nie wykorzystujemy, na które zbędnie wydajemy pieniądze.

Warto o tym pamiętać!

Nie możemy też zapominać o tym, że nie jesteśmy w stanie zmienić swojego życia w ciągu jednej chwili, mamy swoje nawyki i swoje przyzwyczajenia. Ale warto spróbować żyć zero waste ! Jak To zrobić? Np. Zabierać swoje torby na zakupy, dawać drugie życie swoim ubraniom, albo przekazywać je komuś, sprzedawać na portalach przeznaczonych do tego typu akcji. Warto planować posiłki na cały tydzień, to powoduję, że kupujemy tylko produkty, które na pewno zjemy i nie wyrzucamy jedzenia do kosza. Szanować i dbać o rzeczy, które mamy – posłużą nam znacznie dłużej. Warto kompostować obierki, fusy do kawy, resztki jedzenia – mogą być znakomitym nawozem dla roślin! Możemy używać praktycznych bidonów do napełniania wody czy zabierać swój kubek po kawę na wynos. I Najprostsze zapisywać zeszyty do końca czy wykorzystywać zadrukowany papier – np. do rysunków z dziećmi. Możliwości jest ogrom, wystarczą tylko chęci. Każda 1 butelka, 1 woreczek foliowy ma  ogromne znaczenia dla naszej planety.

Według Zero Waste International Alliance  „Zero Waste jest celem, który jest etyczny, ekonomiczny, skuteczny i wizjonerski, aby prowadzić ludzi ku zmianie stylu życia i praktyk, które naśladują naturalne cykle odnawiania się,  gdzie wszelki materiał, którego się pozbyto jest zaprojektowany tak, by być zasobem do wykorzystania przez innych. Zero Waste oznaczana projektowanie i zarządzanie produktami oraz procesami, aby systematycznie eliminować szkodliwość odpadów i materiałów oraz zmniejszać ich objętość, przetwarzać i odzyskiwać wszystkie zasoby, nie spalać ich ani nie zakopywać. Zero Waste wyeliminuje uwalnianie szkodliwych substancji do ziemi, wody czy też powietrza, które są zagrożeniem dla zdrowia człowieka, zwierząt, roślin i całej planety”.

Piękna droga od nadmiaru do umiaru!

Eco bags with bamboo cutlery and paper envelopes on white background. Sustainable lifestyle. Zero waste and plastic free concept. Text Zero Waste on the center of picture.

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach
odpowiedzialność ponosi Redakcja”.