1
2
previous arrow
next arrow

27 września w gminie Lipie zorganizowano gminne obchody złotych godów dla par małżeńskich, które ślub zawarły w 1971 lub 1972 roku. Uroczystości rozpoczęła msza święta, a w części oficjalnej jubilatom wręczono prezydenckie Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

W gminie Lipie już od lat tradycyjne złote gody rozpoczyna msza święta w dankowskim sanktuarium. I tym razem zaproszono tu 29 par małżeńskich, które przeżyły wspólnie pół wieku. Ks. kan. Henryk Dusza, proboszcz dankowskiej parafii i kustosz sanktuarium, który przewodniczył mszy świętej, skierował do jubilatów wiele ciepłych słów, podkreślając przy tym, że prawdziwa miłość to ta, która trwa nieprzerwanie przez lata. Ona może mieć kontynuację także w życiu wiecznym.

 

Podczas ceremonii w Dankowie małżonkowie, którzy ślub zawierali w 1971 lub 1972 roku, ponownie trzymali się za ręce, niejako symbolicznie odnawiając to, co przyrzekali sobie przed Bogiem pół wieku temu. To była dla wielu wzruszająca chwila.

 

Druga część jubileuszu złotych godów zorganizowana została w dużej sali Gminnego Ośrodka Kultury w Lipiu. Uroczystość prowadziła Ewa Brzózka – sekretarz gminy i zarazem kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Lipiu. Wobec małżonków wypowiedziano wiele życzeń i gratulacji. Zwróciła się do nich również osobiście wójt gminy Bożena Wieloch.

 

Punktem kulminacyjnym gminnych złotych godów jest zawsze wręczenie odznaczeń. Przyznawane są one przez Prezydenta RP. W gminach wręczają je następnie wójtowie, wraz z listami gratulacyjnymi. Tu ceremonii tej dopełniła wójt Bożena Wieloch, każdego z małżonków odznaczając Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Dla jubilatów przygotowano też upominki i kwiaty. Zgodnie z tradycją były życzenia i toast. Gmina zadbała o fotograficzne udokumentowanie tego szczególnego wydarzenia i każdy z jubilatów ma taką pamiątkę otrzymać. Po zakończeniu ceremonii wręczania był też czas na poczęstunek i miłe rozmowy.

 

Miłym obowiązkiem jest wyliczenie wszystkich szanownych jubilatów. W uroczystości gminnych złotych godów uczestniczyli: Maria i Stanisław Bronisowie, Krystyna i Jerzy Gmerscy, Halina i Zenon Grądysowie, Wanda i Henryk Izydorczykowie, Alina i Mirosław Jaworscy, Henryka i Zenon Jeziorscy, Maria i Jan Jędrysiakowie, Teresa i Zdzisław Kęsoniowie, Elżbieta i Jan Kotowiczowie, Kazimiera i Henryk Kowalczykowie, Wiesława i Bogdan Kozłowscy, Bogumiła i Jan Krzejszczakowie, Jadwiga i Henryk Kucowie, Krystyna i Jan Langerowie, Irena i Eugeniusz Lubczyńscy, Maria i Marian Łosikowie, Janina i Zenon Mielczarkowie, Stanisława i Andrzej Mikołajczykowie, Hieronima i Władysław Mikołajczykowie, Daniela i Stanisław Mońkowie, Zofia i Mieczysław Pociążkowie, Zofia i Tadeusz Radkowie, Barbara i Mieczysław Skalcowie, Maria i Wiesław Smolarkowie, Ewa i Kazimierz Szlachcicowie, Teresa i Piotr Szlązakowie, Teresa i Bogdan Szymankowie, Ewa i Józef Warzychowie, Zofia i Zenon Żydziakowie. Wszystkim składamy serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia na przyszłość.