Boże Narodzenie to wyjątkowy i magiczny czas. Wielu z nas spędza go w gronie najbliższych, celebrując chwile i kultywując tradycje, które przekazywane są w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Które z nich są najbardziej znane i gdzie oraz kiedy zaczęła się ich historia?
Choinka
Zwyczaj ubierania choinki w Europie zapoczątkowany został w Niemczech, natomiast w Polsce ta tradycja pojawiła się na przełomie XVIII i XIX wieku. Początkowo przyjęła się jedynie w miastach, jednak z czasem została przyjęta jako jedna z najbardziej popularnych tradycji niemalże w każdym domu. Ubieranie choinki ma znaczenie symboliczne – zieleń bożonarodzeniowego drzewka kojarzy się z nadzieją i narodzinami, a sama choinka to symbol życia i odrodzenia. Wielu z nas ubiera choinkę dopiero w Wigilię, choć coraz częściej można spotkać w domach przystrojone drzewka już na początku grudnia.
Opłatek
Łamanie się opłatkiem to jeden z najstarszych zwyczajów, mających swój początek już u pierwszych Chrześcijan, którzy zgodnie z tym, co napisano w Biblii – dzielili się chlebem. Jednak nie tylko. Według wierzeń opłatek miał ratować czworonogów przed pomorem, zarazą czy złym urokiem. Dziś opłatek wigilijny symbolizuje przede wszystkim zgodę, pojednanie oraz przebaczenie. Dzielenie się nim podczas Wigilii wyraża chęć bycia razem, w miłości, pokoju i przyjaźni.
Sianko pod obrusem
Wkładanie sianka pod obrus to jeden z najpopularniejszych zwyczajów w wielu rodzinach. Ma ono symbolizować stajenkę, w której urodził się Jezus. Według wierzeń sianko zapewnia dostatek i powodzenie na kolejny rok.
Prezenty pod choinką
Jednym ze zwyczajów, który szczególnie lubiany jest przez dzieci, są świąteczne prezenty. W zależności od tego, jakie tradycje panują w danej rodzinie podarunki przynosi Mikołaj, Śnieżynka, Aniołek, Dzieciątko lub Gwiazdka. Tradycja związana z prezentami świątecznymi znana jest na świecie już od XIII wieku i nawiązuje do darów jakie złożyli Trzej Królowie Jezusowi podczas wizyty w stajence.
12 potraw
Kolejna tradycja, która jest bardzo popularna w naszym kraju to dwanaście dań spożywanych podczas Wigilii. Liczba ta ma symbolizować dwunastu apostołów, którzy zasiedli z Jezusem do ostatniej wieczerzy. W niektórych rodzinach zwyczajem jest także to, iż trzeba spróbować choć odrobinę każdego z dań, aby zapewnić sobie pomyślność i szczęście na cały nowy rok.
Świątecznych tradycji jest naprawdę wiele. Część z nich zależy od regionu, w którym mieszkamy. Warto więc się nimi dzielić i przekazywać je kolejnym pokoleniom, ponieważ to często właśnie one sprawiają, że święta stają się niepowtarzalne i magiczne.
Redakcja miesięcznika Twój Kurier Powiatu składa Państwu, naszym wspaniałym czytelnikom, najlepsze życzenia z okazji nadchodzących Świąt. Dużo zdrowia, radości i przede wszystkim spokoju!