1
2
previous arrow
next arrow

Dziś dzięki rządowym funduszom remontu mogą się w końcu doczekać także drogi w mniejszych miejscowościach.

Wiele lat gminy dręczył niedobór środków na inwestycje w infrastrukturę w mniejszych miejscowościach. Bywało, że do uzyskania dofinansowania trzeba było spełniać takie kryteria, które niemal wykluczały możliwość rozbudowy infrastruktury poza głównymi miejscowościami. 

Budowano na przykład drogi wyższych kategorii, w ostateczności te drogi gminne, które łączyły drogi powiatowe z wojewódzkimi czy krajowymi. Mieszkańcy wielu miejscowości, które położone były nieco obok głównych szlaków komunikacyjnych, nieraz latami wydeptywali ścieżki do swojego urzędu gminy, by prosić o porządną drogę. A często i tak tylko po to, by usłyszeć, że brakuje na to pieniędzy, a na dofinansowanie nie ma szans. Znamy sporo tego rodzaju przykładów także z naszego powiatu. Jeszcze przed dekadą podobnych problemów było sporo. Dużo zmieniły więc nowe programy rządowe, dzięki którym gminom łatwiej uzyskać środki, a dofinansowania obejmują większe kwoty, do tego bez kryteriów, które mogłyby wykluczać inwestowanie w małych miejscowościach. Zresztą z kręgów rządowych płyną zapewnienia, że celem jest zadbanie w końcu o tę przez lata zaniedbywaną Polskę lokalną – nawet o te małe miejscowości.

Antonie i sąsiednie małe miejscowości nad Wartą w gminie Popów też potrzebują dróg. Teraz, po świeżo zrealizowanej inwestycji, mieszkańcy tej wsi mogą korzystać z drogi nowej i o lepszych parametrach. Korzystając ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz własnych środków budżetowych gmina Popów, wydatkując łącznie nieco ponad 1,05 miliona złotych, doprowadziła do rozbudowy drogi gminnej w Antoniach. W październiku dokonano odbioru tej inwestycji. W jej oficjalnym otwarciu wziął udział także m.in. wiceminister Szymon Giżyński. Nowa droga powstała tu na odcinku 361 metrów.  Ma nowy asfalt, ale uzyskała też utwardzone kruszywem pobocza. Rozwiązanie to zastosowano nie tylko z powodów technicznych, ale także – a nawet przede wszystkim – dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa. Sprzyjać mu będzie również wykonane oświetlenie drogi. Aby jezdnia była trwała, została odpowiednio odwodniona.