1
2
previous arrow
next arrow

Gminna Biblioteka Publiczna w Przystajni uzyskała dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 przekazano ponad 10 tysięcy – między innymi na zakup książek.

Dotacja z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 potocznie może się kojarzyć z pieniędzmi na zakup książek. W praktyce – w naszych czasach – biblioteki to nie tylko tradycyjne wydawnictwa. Tu całe zadanie nazywa się: „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków”. I ta nazwa słusznie podpowiada, że dzięki otrzymanym pieniądzom – w przypadku Gminnej Biblioteki Publicznej w Przystajni to dokładnie 10230,00 złotych – będą możliwe zakupy książek tradycyjnych, ale i dostęp czytelników do nowoczesnych form publikacji elektronicznych.

Co ważne, środki już znalazły zastosowanie. Biblioteka już wcześniej mogła poinformować o pierwszych pakietach nowych książek, które zostały pozyskane dzięki dotacji i już są dostępna na półkach dla czytelników.

Dodajmy, że Gminna Biblioteka Publiczna w Przystajni to nie tylko składnica książek. To tez działająca prężnie instytucja kulturalna, organizująca spotkania z autorami i inne wydarzenia. Warto to podkreślić, bo nie każda biblioteka stawia na tego rodzaju działalność. Co się tyczy samych zbiorów, w Przystajni wart uwagi jest na przykład dział publikacji o tematyce regionalnej. A poza tym nowości wydawnicze, o których aktualność się tutaj dba na bieżąco.