1
2
previous arrow
next arrow

Atrakcyjnie urządzona przestrzeń publiczna – z altaną, grillem, placem zabaw dla dzieci – powstanie w Kołaczkowicach Dużych. To będzie prawdziwe centrum miejscowości.

Miejsce spotkań i integracji, miejsce reprezentacyjne, miejsce służące rekreacji – to wszystko jest bardzo pożądane w każdej miejscowości, w której lokalna społeczność nie chce zamykać się w domach i żyć tylko swym własnym, prywatnym życiem. Mamy w narodowej mentalności wpisane spotkania, wspólne spędzanie czasu, biesiadowanie. Mamy też potrzeby obywatelskie, które wymagają przestrzeni, by mogły być realizowane. W Kołaczkowicach Dużych takie ogólnodostępne i bezpieczne miejsce spotkań w formie reprezentacyjnego centrum rekreacji i integracji mieszkańców powstanie dzięki umiejętnemu i przemyślanemu zagospodarowaniu tutejszej przestrzeni publicznej.

 

Założenie jest takie, że każdy mieszkaniec miejscowości będzie się tu mógł poczuć jak u siebie i spotkać z innymi oraz spędzić czas w wybrany sposób. Dla dzieci takim magnesem przyciągającym do nowego centrum wsi będzie z pewnością plac zabaw. Duży obiekt, który jest tu docelowo przewidziany, pozwoli na zabawę, na interakcję z rówieśnikami, ćwiczenia ruchowe i tak dalej. Dziś bardzo ważne, by takie więzi między tymi najmłodszymi budować z rozmysłem, bo żyjemy w czasach, w których dzieci potrafią spędzać godziny przed ekranem, a budowanie więzi i zachowań społecznych pozostaje z tego powodu zaniedbane. Przestrzeń publiczna w Kołaczkowicach będzie właśnie miejscem budowania relacji i więzi między rówieśnikami. Na placu zabaw będą wieże, dachy, ślizgawka nierdzewna, przejścia mostowe, tuby, rura strażacka, rury do ześlizgu, drabinki i ścianki wspinaczkowe, a także huśtawki sprężynowe, piaskownica i karuzela.

 

Dorośli wolą spędzać czas inaczej. Dla nich idealna będzie altana i zewnętrzny grill. To stworzy możliwości do organizowania różnego rodzaju spotkań integrujących miejscową społeczność. W pobliżu będą też po prostu ławki, gdzie można będzie przysiąść, odpocząć, porozmawiać. Kto woli aktywność ruchową, będzie mieć do dyspozycji siłownię zewnętrzną. I ona zostanie umieszczona w tym nowym centrum rekreacji Kołaczkowic. Miejsce to będzie można odwiedzać w dowolnej chwili. Nawet po zmroku – bo będzie ono wyposażone w energooszczędne oświetlenie. Co zrozumiałe, będzie też urządzone wygodne dojście do centrum rekreacji. Krótko mówiąc: dotąd była tam tylko pusta łąka za budynkiem, a będzie miejsce atrakcyjne i przyjazne dla mieszkańców.