1
2
previous arrow
next arrow

17-18 września w Parzymiechach rozgrywany był 44. Bieg Jesienny im. red. Tomasza Hopfera. Impreza składa się obecnie z wielu konkurencji, w tym nie tylko biegowych. Jedną z nich były rozgrywane po raz pierwszy Mistrzostwa Subregionu Północnego Województwa Śląskiego w Crossie Rowerowym. To były zawody drużynowe, w których startowały reprezentacje gmin.

Bieg Jesienny w Parzymiechach to dziś jedna z najstarszych rozgrywanych regularnie imprez tego typu w Polsce. Od kilku lat liczne konkurencje biegowe uzupełniane są tu przez nordic walking, a także przez konkurencje dla rowerzystów. Coraz bogatszy program imprezy wymusił jej rozkładanie na dwa weekendowe dni. W pierwszym z tych dni, 17 września, rozgrywano między innymi zawody rowerowe. Po raz piąty odbył się wyścig indywidualny, a po raz pierwszy – wyścig drużynowy.

 

Specyfiką wyścigu drużynowego było też to, że startowały w nim nie zespoły dowolne, ale reprezentacje zgłoszone przez gminy z północnego subregionu naszego województwa. Drugi ważna różnica w stosunku do crossu na dłuższej trasie to udział w tych drużynowych Mistrzostwach Subregionu Północnego Województwa Śląskiego juniorów – uczniów. Wyznaczono w tym celu nieco krótszą trasę, mierzącą 18 kilometrów, ale nie po gładkim asfalcie, a – jak przystało na cross – głównie leśnymi duktami i piaszczystymi drogami polnymi.

 

W zawodach wzięły udział pięcioosobowe drużyny z 7 gmin subregionu północnego. Gminę Opatów reprezentowała dzielnie młodzież szkolna ze szkół w Opatowie, Waleńczowie i Złochowicach. Wśród dopingujących młodych cyklistów był tutaj sam wójt gminy Bogdan Sośniak.

Wyniki Mistrzostw Subregionu Północnego Województwa Śląskiego w Crossie Rowerowym podsumowywano zespołowo, ale i indywidualnie. W głównej klasyfikacji drużynowej młodzi rowerzyści z gminy Opatów zajęli 6. miejsce, ustępując głównie drużynom z miast, gdzie zawodnicy niejednokrotnie ćwiczą regularnie w klubach sportowych. Mimo tak trudnej konkurencji reprezentanci gminy Opatów odnotowali godne pochwały wyniki indywidualne. Franciszek Mrowiec z Waleńczowa był 5. wśród 40 zawodników. Julia Mrowiec z Waleńczowa zajęła 4. wśród dziewcząt. Koniecznie trzeba dodać, że oboje wspomniani zawodnicy zgarnęli osobno przyznawane pierwsze nagrody w swoich kategoriach wiekowych. Tylko pogratulować!