Z ogromną przyjemnością dzielimy się z Państwem wspaniałą informacją! Projekt LIFE „Śląskie. Przywracamy błękit” otrzymał NAGRODĘ INNOWATORA WPROST 2022
26 września 2022 r. w Teatrze Polskim odebraliśmy nagrodę specjalną Innowatory WPROST 2022 za najlepsze działania w zakresie ekologii i środowiska.
W trakcie uroczystej gali zostali uhonorowani samorządowcy, którzy niezwykle intensywnie wpływają na rozwój naszego regionu poprzez wykorzystywanie środków finansowych z funduszy Unii Europejskiej. Nagrody otrzymali także regionalni przedsiębiorcy i osobistości kultury, którzy przyczyniają się do rozkwitu województwa śląskiego.
Cieszymy się, że możemy współtworzyć tak wspaniałą inicjatywę, gdyż Gmina Opatów jest częścią tego niezwykłego projektu.
„Śląskie. Przywracamy błękit” to NAJWIĘKSZY W EUROPIE PROJEKT OCHRONY POWIETRZA. Obejmuje on swoim zasięgiem całe województwo śląskie. Bierze w nim udział 89 partnerów i współbeneficjentów.
Projekt jest współfinansowany z Programu LIFE Unii Europejskiej – program działań na rzecz środowiska i klimatu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Okres jego realizacji to: 1 stycznia 2022r. – 31 grudnia 2027r.
Po co nam taka inicjatywa? Dlaczego to czym oddychamy jest tak istotne?
Wydawać by się mogło, że nawet dziecko rozumie, że to co wkładamy w nasze ciało, to je buduje. Okazuje się jednak, że nasza świadomość konsekwencji oddychania zatrutym powietrzem jest często ograniczona, albo staramy się ten problem zepchnąć na dalszy plan. Skutki obecności toksyn w powietrzu nie powodują najczęściej reakcji natychmiastowej. Jest to długi proces podczas którego płuca nasycają się związkami chemicznymi, które kumulują się w całym organizmie, a w konsekwencji zaczynamy chorować. Dlatego tak ważne jest, aby ratować nasze zdrowie i środowisko jak najszybciej i najskuteczniej. Projekt „Ślaskie. Przywracamy błękit.” powstał po to, aby w sprawny i efektywny sposób chronić powietrze woj. śląskiego. Przy obecnym stanie powietrza w naszym województwie niezbędne jest opracowanie i wdrożenie działań naprawczych, dzięki którym będzie nam się lepiej oddychało. Praca zatrudnionych w ramach projektu ekodoradców przyczyni się do przyspieszenia tempa wymiany urządzeń grzewczych małej mocy (poniżej 1MW) opalanych paliwami stałymi w sektorze komunalno-bytowym. Niestety to nasze przydomowe kotłownie stanowią główne źródło sytuacji problemowej na terenie województwa. Doradztwo przy wymianie urządzeń grzewczych, ociepleniu domów, czy wsparcie szeroko rozumianej efektywności energetycznej budynków jest niezwykle istotne nie tylko w związku z dbaniem o środowisko, ale także o zasobność naszych portfeli.
Aby marzenia o błękitnym niebie mogły się ziścić potrzebne są narzędzia, metody oraz działania demonstracyjne, które mogą wzmocnić wdrażanie POP (Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego, który został przyjęty Uchwałą nr VI/21/12/2020 z dnia 22 czerwca 2020 roku przez Sejmik Województwa Śląskiego) i Europejskiego
Zielonego Ładu zarówno na terenie województwa śląskiego, sąsiadujących regionów transgranicznych, jak i na terenie Polski. Dzielenie się wiedzą w ramach projektu zwiększy świadomość dzieci, młodzieży i dorosłych na temat niskiej emisji oraz działań zapobiegawczych nie tylko na terenie naszego województwa, ale także innych regionów Polski i Europy.
Niezależnie od tego co dzieje się na świecie i wokół nas, to czym oddychamy ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. I to my na miarę naszych możliwości powinniśmy o nie dbać.
Całkowita wartość projektu: 16 515 020 euro (ok. 76 mln zł), w tym:
- środki LIFE (60%): 9 908 979 euro (ok. 45,6 mln zł)
- środki NFOŚiGW (35%): 5 780 243 euro (tj. 25 883 350 zł)
- łączny wkład własny wszystkich partnerów (5%): 825 798 euro (ok. 3,8 mln zł),
- z czego wkład własny Województwa Śląskiego: 412 121 euro (ok. 1,9 mln zł).
1 października na Politechnice Śląskiej w Gliwicach rozpoczęły się także studia podyplomowe dla ekodoradców: Ekoenergetyka.
Tekst powstał w celach edukacyjnych w ramach projektu LIFE „Śląskie. Przywracamy błękit.” Autor: Monika Cipcińska – ekodoradca Gminy Opatów. Na podstawie: www.subregion-polnocny.pl