1
2
previous arrow
next arrow

Gminna Biblioteka Publiczna we Wręczycy Wielkiej otrzymała dotację na zakup książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzięki temu na półkach pojawiło się mnóstwo nowych tytułów.

W minionym roku Gminna Biblioteka Publiczna we Wręczycy Wielkiej złożyła wniosek do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Wniosek przeszedł pomyślnie wszelkie procedury weryfikacyjne i w efekcie placówka otrzymała z programu dotację w kwocie 17 769 złotych. Ze środków tych zrobiono oczywiście doskonały pożytek. Zakupiono do publicznej biblioteki aż 731 książek. Tym samym czytelnicy mogą teraz znaleźć na półkach nowe tytuły, nowe wydania. Warto odwiedzić wręczycką bibliotekę.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 zakłada zakup przede wszystkim nowości wydawniczych. To wpływa na księgozbiory wielu bibliotek. Oczywiście to, co stoi na półkach, stale jest uzupełniane, wymieniane. Niemniej skala takich zakupów ograniczana jest posiadanymi na ten cel środkami. Zakup od razu kilkuset książek do gminnej biblioteki – robi wrażenie. To też od razu odświeżenie księgozbioru, zdobycie do niego tytułów, które przyciągną czytelników. Bo – niech nikt nie wątpi – ludzie nadal korzystają z bibliotek, nawet mimo rozwoju technologii cyfrowy lubią sięgać po tradycyjne książki. Magnesem dla stałych bywalców bibliotek są właśnie nowe tytuły.

Dziś biblioteki nie stawiają zresztą tylko na książki – dają dostęp do e-booków, audiobooków. Tego rodzaju uzupełnienia stanu posiadania bibliotek też są przewidziane w Narodowym programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Program prowadzi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem zasadniczym jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce. Służyć temu ma właśnie wzmacnianie bibliotek publicznych. By nie kojarzyły się nikomu z miejscami gromadzenia tylko starych, pożółkłych księgozbiorów i tylko klasycznych, „lekturowych” tytułów. Biblioteka wciąż może i często bywa lokalnym ośrodkiem życia społecznego, miejscem dostępu do wiedzy, kultury. To, co oferuje, powinno nadążać za przemianami społecznymi, zmianami mód, rozwojem techniki. Wsparcie finansowe w tym zakresie jest bardzo ważne, bo sama dobra wola i chęci bibliotekarzy nie wystarczą.